Ciekawe, że miasto ma dwie starówki, dwa rynki, dwa ratusze i dwa kościoły. A to dlatego, że powstało w 1950 roku z połączenia dwóch sąsiednich, lecz odrębnych miejscowości: Damgarten i Ribnitz.
Na mapie Lubinusa znalazła się tylko pierwsza miejscowość, bo w XVII wieku należała do włości Gryfitów. Leżące na drugim brzegu rzeki Ribnitz było własnością Meklemburgii.
W 1258 roku książę Rugii Jaromir II ze względów strategicznych zdecydował przekształcić słowiańską osadę Damerow w otoczone murami miasto. Po wygaśnięciu w 1325 roku dynastii rugijskiej Damgarten dostało się w ręce Meklemburgii. Jednak nie na długo – już w 1354 roku na mocy kończącego konflikt pomorsko-meklemburski pokoju w Stralsundzie – Damgarten stało się własnością Gryfitów. Okazuje się, że było to jedno z najmniejszych miast Księstwa Pomorskiego. W XVI wieku ciążył na nim obowiązek wystawienia zaledwie dziesięciu pieszych żołnierzy.
Czasy panowania Gryfitów pamięta wzniesiony w XIII i XIV wieku kościół św. Bartłomieja [St.-Bartholomäus-Kirche] (Am Kirchplatz). W 1887 roku do kamiennej budowli dobudowano ceglaną neogotycką wieżę. Wnętrze zdobią barokowy ołtarz i ambona oraz gotycki krucyfiks. Obok świątyni wznosi się kamienny pomnik poświęcony poległym podczas pierwszej wojny światowej. Na Schillstraße obok modernistycznego ratusza stoi niewielki dom ryglowy z 1700 roku.
Warto odwiedzić rozciągającą się dwa kilometry za Damgarten dawną bazę lotniczą w Pütnitz, w której teraz mieści się Muzeum Techniki [Technik-Museum Pütnitz]. Imponująca kolekcja pojazdów cywilnych i wojskowych oraz maszyn latających i broni zrobi z pewnością duże wrażenie.
Ribnitz-Damgarten słynie z bursztynu. W Niemczech jest określane nawet mianem Bursztynowego Miasta. W Ribnitz, w dawnym klasztorze Klarysek z XIV wieku mieści się teraz Niemieckie Muzeum Bursztynu [Deutsches Bernsteinmuseum] (Im Kloster 1–2). To największa tego typu ekspozycja w całych Niemczech, łącznie zgromadzono tu około 1,6 tysiąca eksponatów – od neolitycznych figurek z bursztynu, przez lekarstwa na bazie bursztynu aż po współczesną biżuterię. Można zapoznać się również technologią wydobywania i obróbki bursztynów na przestrzeni wieków. Ciekawe, że goście muzeum wraz z biletem otrzymują okruch bursztynu.
Poza tym w placówce są wystawione drewniane rzeźby gotyckie z dawnego ołtarza klasztornego kościoła oraz wstęgi orderowe i herby zakonnic.
Nad centrum dawnego Ribnitz dominuje imponujący kościół Mariacki [Marienkirche] z XIV wieku. Na masywnej, zdobionej blendami wieży świątyni mieści się dostępny dla turystów taras widokowy. We wnętrzu świątyni znajduje się barokowy ołtarz z końca XVIII wieku z obrazem pędzla nadwornego malarza książąt meklemburskich Suhrlanda oraz pochodząca z tego samego okresu ambona. Obok rynek z klasycystycznym ratuszem z 1834 roku i Bursztynową Fontanną z brodzącymi w wodzie postaciami, między innymi poławiacza bursztynu.
Przy Rostocker Strasse relikt dawnych umocnień: brama Rostocka [Rostocker Tor]. Gotycka, zdobiona rytmicznie umieszczonymi blendami budowla ma czworoboczną podstawę, z której wyrasta sześcioboczna wieżyczka.
Następna miejscowość na trasie »