To największe miasto wyspy Rugii. Jego nazwa jest bardzo trafna – słowo „Berg” to po niemiecku góra, a większość tutejszych ulic wiedzie albo z góry, albo pod górę.
Choć dokumenty wskazują, że na początku XIII wieku funkcjonowała tu wieś, prawa miejskie Bergen otrzymało bardzo późno – dopiero w 1613 roku.
Najcenniejszym zabytkiem miejscowości jest kościół Mariacki [St.-Marien-Kirche] (Kirchplatz), którego początki sięgają 1180 roku. Wtedy to, wkrótce po zniszczeniu świątyni Świętowita w Arkonie, na polecenie księcia Jaromara zbudowano romańską świątynię. W XIV wieku przebudowano ją w stylu gotyckim. We wnętrzu kościoła zachowały się wspaniałe romańskie polichromie – malowidła są pastelowe, z fantazyjnymi roślinnymi i geometrycznymi motywami. Nieopodal ołtarza przykuwają uwagę postacie kobiet w szykownych, długich sukniach. Można podziwiać także barokowy ołtarz, ambonę, konfesjonał i żyrandol oraz stare płyty epitafijne. W zachodniej elewacji kościoła znajduje się głaz. Być może kamień był nagrobkiem Jaromara I, ale istnieje też hipoteza, że to wizerunek słowiańskiego boga Świętowita. Ciekawostką jest, że jedna z tarczy kościelnego zegara ma aż 61 kresek minutowych.
W 1193 roku osiedliły się tu cysterki. W XVIII-wiecznych budynkach klasztoru [Klosterhof ] (Billrothstraße 20) mieści się teraz Muzeum Miejskie. Jest tu również sklepik z pamiątkami, gdzie można wypić kawę i zjeść ciastko.
W pełnym kwiatów rynku stoi ryglowy dom Benedixów [Benedix-Haus], wzmiankowany w 1630 roku – możliwe, że ma dużo wcześniejszą metrykę, ponieważ napis na fasadzie brzmi: „Odbudowany po wielkim pożarze miasta w 1538”. Pewne jest, że to najstarszy dom mieszkalny w Bergen. Teraz mieści się w nim informacja turystyczna. We wtorki, czwartki i piątki, czyli dni targowe, parkujące na rynku samochody zostają zastąpione kramami z produktami spożywczymi.
Obok znajduje się neogotycka poczta [Postgebäude] z przełomu XIX i XX wieku. Naprzeciw niej stoi ratusz, który mieści się w dwóch sąsiednich kamienicach.
Interesujący jest gmach sądu (Schulstrasse 1). Neogotycka budowla z czerwonej cegły przypomina połączone ze sobą gotycką kamienicę z ozdobnym szczytem i warowną basztę. Przechadzając się po mieście, warto zwrócić uwagę na zachowane tu i ówdzie stare drzwi stojących tu domków.
Raptem 700 metrów od rynku zachowały się wały i fosa grodziska słowiańskiego zwanego Rugard. Można tam dojechać Vieschstrasse i stanowiącą jej przedłużenie ulicą Rugardweg.
Na majdanie grodu znajduje się hotel oraz 27-metrowa wieża widoko- wa z 1877 roku. Ceglana budowla, utrzymana w stylu neoromańskim, jest poświęcona romantycznemu poecie Ernestowi Moritzowi Arndtowi, który urodził się na Rugii (klucze do wieży można otrzymać w recepcji hotelu).
Warto zwrócić uwagę na wiodące na górę wyrafinowane plastycznie metalowe schody. Ze szczytu rozciąga się wspaniały widok na wyspę. Można dostrzec również jezioro Nonnensee. Legenda mówi, że niegdyś, podczas Zielonych Świątek jezioro pochłonęło klasztor wraz mieszkającymi tam mniszkami. Od tej pory w czasie niektórych Zielonych Świątek można usłyszeć dobiegające z toni bicie dzwonów i wołania o pomoc. I stąd wzięła się nazwa jeziora, bo „Nonne” po niemiecku znaczy „mniszka”.
Następna miejscowość na trasie »