nazwa trasy:

Miedzy Wkrą a Pianą

164
km
miasto:

Anklam

116
km
nazwa z Mapy Lubinusa:

Ancklam

zdjęcia archiwalne »


Opis miejscowości

W średniowieczu mieszczanie Anklamu na tyle dobrze zarabiali na handlu śledziami, że stać ich było na mocne mury miejskie i piękne kościoły.

W dziejach miasta miał miejsce przerażający incydent. Gdy w 1350 roku na miasto spadła wielka epidemia dżumy, o spowodowanie nieszczęścia obwiniono miejscowych Żydów. Następnie wszystkich anklamskich Żydów aresztowano i spalono przed miastem. Imponujące wrażenie robi wysmukła brama Kamienna [Steintor] (Steinstrasse) z ozdobnym schodkowym szczytem. Dziś mieści się w niej muzeum regionalne. Z górnej kondygnacji można podziwiać rozległą panoramę samego miasta i doliny rzeki Peene (polskiej Piany). Inny relikt dawnych umocnień, wznosząca się przy Badstürberstrasse baszta Prochowa (Pulverturm), jest słynna z tego, że to właśnie z niej w latach 1849–1874 niemiecki astronom Gustaw Sporer dokonywał obserwacji plam na słońcu. Na południowy wschód od miasta wznosi się samotna wieża strażnicza (Pasewalker Allee). Nazwę Wysoki Kamień [Hoherstein] wzięła od tego, że nie ma do niej żadnych wejść – można się było tam dostać tylko po drabinie. Niestety, najwspanialszy gotycki kościół dawnego Anklamu, św. Mikołaja [St.-Nikolai-Kirche], podczas drugiej wojny światowej został mocno zniszczony. Wypalone mury pozostawiono jako trwałą ruinę, a od lat 90. trwa jego odbudowa (Frauenstrasse). Wieża kościoła ma 52 metry wysokości, znajduje się na niej dostępny dla turystów punkt widokowy. Warto zwrócić uwagę na wyłożone charakterystyczną żółtą cegłą zewnętrzne mury budowli. Tuż obok stoi średniowieczna studnia. Znajdujący się obok rynek zdobi studnia z figurą gryfa.

Nieźle natomiast zachował się kościół Mariacki [St.-Marien-Kirche] (Marienkirchplatz) z 1296 roku. W XIV wieku zaczęła się jego przebudowa, która trwała aż do 1488 roku. Ciekawe, że z planowanych dwóch wież postawiono jedną.

We wnętrzu warto obejrzeć efektowne gwiaździste sklepienia i piękne średniowieczne polichromie. Znajduje się tu XIV-wieczna chrzcielni- ca, o wiek młodsze stalle z kościoła św. Mikołaja i ołtarz złożony z czterech różnych późnogotyckich ołtarzy. Nieopodal, przy Frauenstrasse, stoi duża gotycka kamienica z ozdobnym szczytem.

Pionier lotnictwa

W Anklamie urodził się człowiek, którego nazwisko zapisało się w historii lotnictwa – Otto Lilienthal (1843–1896). Wizjoner i inżynier, skonstruował osiemnaście szybowców. Swoimi dokonaniami przetarł drogę braciom Wright. W napisanej w 1889 roku pracy Lot ptaka jako podstawa sztuki latania jako pierwszy przedstawił i uzasadnił teorię latania. Wymyślił również obwiązujący do dziś kształt samolotu i pierwszy na świecie odbywał loty szybowcem. W 1896 roku podczas lotu odniósł obrażenia, wskutek których zmarł. W Anklamie przy Peenestrasse można zobaczyć rodzinny dom genialnego inżyniera, niedaleko znajduje się Muzeum Ottona Lilienthala (Ellbogenstrasse 1), w którym są modele jego szybowców. Ku jego czci w 1982 roku wzniesiono pomnik w kształcie szesnastometrowej iglicy (Pferdemarkt).

 

 

Następna miejscowość na trasie »

Informacja Turystyczna
Mark 3
+49 39 718 351 54
info@anklam.de